PRZYKLEJONY: Zakup motocykla - jak podejść do tematu

Pomocy, Help, Hilfe, Aiuto, Secours, Socorro

Moderator: WS

Awatar użytkownika
Policho
mod
mod
Posty: 2194
Rejestracja: 28 października 2008, 20:07
Sprzęt: KTM 690 SMC R
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

PRZYKLEJONY: Zakup motocykla - jak podejść do tematu

Post autor: Policho » 29 kwietnia 2013, 11:52

Chciałbym zebrać w jednym miejscu zestaw porad jak podejść do pobrania pełnych i rzeczowych informacji od sprzedawcy przed pierwszym kontaktem wizualnym na żywo z motocyklem. Czasami oszczędzimy sobie straconego czasu i paliwa gdy wyjazd na oględziny wiąże się z odległym podróżowaniem po Polsce i dalej.

Poniżej, na początek, wstawiam zestaw zdjęć, które można wysłać bezpośrednio do sprzedawcy celem otrzymania sfotografowanych konkretnych miejsc motocykla, którym jesteśmy zainteresowani. Często prosząc o zdjęcia otrzymujemy zestaw fotek, który nadaje się jedynie do albumu rodzinnego. Wysyłając gotowy pakiet odejmujemy sobie i sprzedawcy sporo pracy i unikamy dodatkowych tłumaczeń czego oczekujemy.

Uzupełniajcie temat o konkretne pytania jakie warto zadać sprzedawcy podczas rozmowy lub kontaktu mailowego, dodatkowe zdjęcia, które uważacie za istotne itp. Temat docelowo będzie również zawierał zestaw porad, punktów kontrolnych, które warto sprawdzić w oglądanym motocyklu.

W temacie nie prowadzimy dyskusji, ponieważ już taki temat istnieje viewtopic.php?f=27&t=13581&start=165 . Tu ma być krótko i na temat, bez brnięcia przez kilkanaście stron w celu poszukiwania konkretnych informacji.

Wygląd ogólny zegarów, półki itp.
Obrazek

Ogólny wygląd motocykla z przodu. Ważne! - kierownica prosto. Widać dobrze czy motocykl jest symetryczny.
Obrazek

To samo co powyżej tylko od tyłu.
Obrazek

Ogranicznik skrętu z lewej i prawej strony strony.
Obrazek Obrazek

Opony tył i przód. Dodatkowo prosić o DOT.
Obrazek Obrazek

Przednia i tylna tarcze hamulcowe, wraz ze zdjęciami klocków hamulcowych.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Spód silnika z lewej i prawej strony. U mnie jest osłona, ale zwykle widać czy są uszkodzenia i wycieki.
Obrazek Obrazek

Tylna zębatka z widoczną regulacją naciągu.
Obrazek

Zdjęcia spakowane, gotowe do wysyłki sprzedawcy motocykla - zdjęcia. Żądajcie zawsze zdjęć wysokiej rozdzielczości i jakości.
części zamienne - multimoto@o2.pl

Awatar użytkownika
Policho
mod
mod
Posty: 2194
Rejestracja: 28 października 2008, 20:07
Sprzęt: KTM 690 SMC R
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: PRZYKLEJONY: Zakup motocykla - jak podejść do tematu

Post autor: Policho » 21 czerwca 2013, 19:52

C.d.
Sporo informacji uzyskamy nawet podczas rozmowy telefonicznej. Zadając odpowiednie pytania dowiemy się o przeszłości motocykla, poprzednich właścicielach, wykonanych naprawach itd. Bądźmy dociekliwi i nie dajmy się zbyć odpowiedziami "wszystko jest OK", "tylko wsiadać i jechać". Do takiej rozmowy trzeba się przygotować i postępować metodycznie. Pytać o każdy podzespół z osobna i robić notatki, które przydadzą się przy oględzinach jako potwierdzenie. Pytania najlepiej mieć wcześniej przygotowane na kartce. Wielu sprzedających wykręca się od odpowiedzi twierdząc, że stan techniczny nie jest im znany bo nie posiadają wiedzy technicznej na temat motocykli. Jest to bardzo niepokojący sygnał i może świadczyć, że nie chcą podać faktycznego stanu motocykla. Nawet korzystając z serwisów kierowca zazwyczaj chce wiedzieć czym jeździ i na ile sprzęt jest bezpieczny. Taka niechęć do tej wiedzy jest mocno podejrzana.

Check-lista, w formie do wydruku, znalezione na forum GP, podesłane przez Ezechiela. Na pewno ułatwi zadawanie pytań przez telefon i sprawdzenie motocykla punkt po punkcie przy oględzinach.
części zamienne - multimoto@o2.pl

ODPOWIEDZ