Rozwiewamy wątpliwości? - wskazanie winnego

Rozmowy na temat moto-tekstow i przepisow PoRD

Moderatorzy: Qcyk, WS

Awatar użytkownika
Misiek
KGP 160
KGP 160
Imię: Michał
Sprzęt: SV650s / B12s
Kontakt:

Re: Filmiki z udziałem motocyklistów

Post autor: Misiek » 15 lipca 2013, 14:18

Możesz wyprzedzać z prawej strony nawet na autostradzie. Przepisy tego nie zabraniają (jeśli uważasz że jest inaczej, wskaż proszę paragraf ), że akurat się tego zwyczajowo raczej nie robi to inna sprawa.

Kolizję spowodował motonita, chyba nikt nie ma do tego wątpliwości.
ex - Zr7s, Kilofaza

Awatar użytkownika
Yaroo$
KGP 80
KGP 80
Imię: Jarek
Sprzęt: F4i

Post autor: Yaroo$ » 15 lipca 2013, 14:28

Nobody pisze:O ile dobrze widze to nie jest jezdnia jednokierunkowa
To przyjrzyj się jeszcze raz, a najlepiej to sprawdź czym jest jezdnia :wink:

Choć prawdopodobnie masz rację że tam nie wolno wyprzedzać z prawej, bo to raczej nie jest w Polsce nagrywane, więc polskie przepisy nijak mają się do tej sytuacji.
Na drodze dwukierunkowej
Na JEZDNI a nie drodze, a różnica jest zasadnicza... wiesz że dzwoni, tylko nie do końca w którym kościele ;)

A debila na motocyklu, ani trochę mi nie żal :roll: :wink:

Awatar użytkownika
Leonidasek
KGP 110
KGP 110
Imię: Bartek
Sprzęt: Szerszeń

Post autor: Leonidasek » 15 lipca 2013, 14:34

nie wiem czy dobrze to zinterpretowałem ale w kodeksie drogowym zostało napisane :
Art.24

10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

na jezdni jednokierunkowej;
na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

Czyli na autostradzie tylko w przypadku 3 pasów można wyprzedzać z prawej
Mój nr: 509521184

Awatar użytkownika
Nobody
Swój
Swój
Imię: Łukasz
Sprzęt: GSR600

Post autor: Nobody » 15 lipca 2013, 14:34

Możesz wyprzedzać z prawej strony nawet na autostradzie. Przepisy tego nie zabraniają (jeśli uważasz że jest inaczej, wskaż proszę paragraf ), że akurat się tego zwyczajowo raczej nie robi to inna sprawa.
Oj Pany!!!

Kodeks drogowy 2013
RUCH DROGOWY
Rozdział 5 - Ruch pojazdów
Oddział 6 - Wyprzedzanie
Art. 24.

3. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 4, 5, 10 i 12.
a mianowicie...
4. Pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony, chyba że położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej.
5. Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony.
10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:
na jezdni jednokierunkowej;
na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.
12. Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony.
Kolizję spowodował motonita, chyba nikt nie ma do tego wątpliwości.
Kierowca mógł się moim zdaniem zachować poprawnie na drodze, wtedy by nie było tego zdarzenia. Ale fakt na zimno wina motonity.

Awatar użytkownika
piruet
Przyjaciel
Przyjaciel
Imię: Rafał
Sprzęt: 954
Kontakt:

Post autor: piruet » 15 lipca 2013, 14:47

Nobody pisze:Jak nie oddycha to najpierw udzielasz pierwszej pomocy (nie chce mi się opisywać co należy do obowiązku każdego obywatela RP). Później wzywasz pomoc albo korzystasz z pomocy innych świadków wypadku.
Nie wprowadzaj ludzi w błąd.
1. Zabezpieczasz a)SIEBIE b)miejsce wypadku/poszkodowanego
2. Sprawdzasz stan poszkodowanego
3. Dzwonisz po pomoc lub prosisz kogoś o wezwanie pomocy
4. Udzielasz pierwszej pomocy

Co do reszty się nie wypowiem, bo specjalistą od przepisów nie jestem :banghead:

Awatar użytkownika
koroviov
KGP 110
KGP 110
Imię: Marek
Sprzęt: SV650SS

Post autor: koroviov » 15 lipca 2013, 14:54

{quote]

Kierowca mógł się moim zdaniem zachować poprawnie na drodze, wtedy by nie było tego zdarzenia. Ale fakt na zimno wina motonity.[/quote]

Motocyklista mógł z domu nie wyjeżdżać też by nie było zdarzenia. ;) ;) To tak zartem, a serio, to myślę, że racja nie ma tu nic do rzeczy. Zwracając 120 kilowemu karkowi uwagę, że nie wypada używać słów nieprzyzwoitych w tramwaju też będziesz miał rację. Ale nie róbcie tego w ... tramwaju ;)
Najlepszym sposobem tuningu jest obniżenie masy. Masy motocyklisty - oczywiście.

Awatar użytkownika
WS
mod
mod
Imię: Wojtek
Sprzęt: 1K7, WR450F
Kontakt:

Post autor: WS » 15 lipca 2013, 14:58

Nobody pisze:O ile dobrze widze to nie jest jezdnia jednokierunkowa tylko droga dwukierunkowa z 2 pasami ruchu w każdym z kierunków oddzielona pasem zieleni.
Ja tam widze 2 jezdnie ;)

BTW autostrada z definicji ma dwie jezdznie:
Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:

5. autostrada – drogę dwujezdniową, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego, przeznaczoną tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep;

Nobody pisze:
Baaardzo teoretyczne, wlasciwie wystarczajacym "udzieleniem" pomocy jest tel. na 112, ktos, kto nie jest lekarzem/przeszkolonym ratownikiem nie ma prawnego obowiazku udzielania pomocy "medycznej"
Bardzo nieświeże dane posiadasz, zaktualizuj oprogramowanie :wink:
Każdy ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy pod groźbą kary pozbawienia wolności do lat 3.
To wskaz przypadek, w ktorym juz nawet nie skazano, ale oskarzono kogos, (oczywiscie kto nie uciekl, nie zatrzymal sie, bo to inna sytuacja) o nieudzielenie pierwszej pomocy...
Praktyka jest taka, ze "pomaga" sie w miare swoich mozliwosci, a ten "obowiazek" to pobozne zyczenia tylko...
WS

Awatar użytkownika
polly
GP
GP
Sprzęt: sózócki

Post autor: polly » 15 lipca 2013, 15:09

Nobody z całym szacunkiem, ale może najpierw zrób prawo jazdy, zacznij się poprawnie zachowywać na drodze, a dopiero później zacznij się bawić w osądy innych. Ostatnio jak jeździliśmy popisałeś się praktyczną wiedzą do czego służy lewy pas i czym jest nie utrudnianie ruchu innym pojazdom, które jadą szybciej po nim...

Swoją drogą zdarzenie z filmiku najprawdopodobniej w ogóle nie było w Polsce.

EOT.
na co koni kupa, jak kierowca dupa?

Awatar użytkownika
Nobody
Swój
Swój

Post autor: Nobody » 15 lipca 2013, 15:28

Polly jasne masz racje, to z braku doświadczenia jazdy na motocyklu. Nie wydaje mi się że w momencie gdy odbiore plastik nagle mnie olśni i będę miał Pro skila.
Zachowanie na drodze z punktu widzenia kierowcy puchy nie jest mi obce. Czas na inny punkt widzenia.

Wyraziłem swoją opinię i potwierdziłem swoje twierdzenia faktami, jak kolega sobie życzył paragrafami, moim zdaniem słusznymi.
Sam się dziwię, że wdałem się w tą dyskusję.

EOT.

Awatar użytkownika
łełek
KGP 160
KGP 160
Imię: Pawel
Sprzęt: SV650s

Post autor: łełek » 15 lipca 2013, 15:34

Biorac pod uwage nutke, ktora w aucie szla to obstawiam Rosje.

'Droga' a 'Jezdnia' to nie to samo. Yaro zwracal na to uwage. Rozroznienie tych dwoch pojec nie pozostawi juz zadnych problemow w zrozumieniu przepisu.

Obaj winni. Motocyklista zahamowal bez przyczyny. Samochod nie zachowal odstepu wydarzenie nie trwa ulamka sekundy. Mial czas, zeby zwolnic i zachowac bezpieczny odstep. Jego zachowanie po zdarzeniu wola o pomste do nieba. Autostrada lewy pas. Najpierw dbamy o siebie, potem o poszkodowanego. Jakis trojkat wystawic, zadzwonic po pomoc (moze zadzwonil), wreszcie sprawdzenie co z poszkodowanym. A juz na pewno nie sprawdzanie co sie stalo ze zderzakiem! :)

Motyckliste do jackass. I tak lekka cene zaplacil za lekcje pokory i wyjasnienie, ze na motocyklu sie nie poucza innych uczestnikow ruchu. Nie silowo:)
surfing on the waves of sound...

Awatar użytkownika
polly
GP
GP

Post autor: polly » 15 lipca 2013, 15:50

Nobody pisze:Polly jasne masz racje, to z braku doświadczenia jazdy na motocyklu. Nie wydaje mi się że w momencie gdy odbiore plastik nagle mnie olśni i będę miał Pro skila.
Zachowanie na drodze z punktu widzenia kierowcy puchy nie jest mi obce. Czas na inny punkt widzenia.
To co ostatnio wywinąłeś nie miało żadnego znaczenia czy jedziesz motocyklem czy autem. Bardziej z myśleniem, patrzeniem w lusterka i ocenianiem zachowań innych uczestników ruchu. O tym akurat możemy pogadać na żywo, jak się kiedyś spotkamy.

Awatar użytkownika
łełek
KGP 160
KGP 160
Imię: Pawel
Sprzęt: SV650s

Post autor: łełek » 15 lipca 2013, 15:53

Kazdemu sie zdarza wywinac jakiegos sztosa na drodze. Moj kask doznal wiekszych obrazen od moich piesci niz od czegos innego. Pare razy juz stalem na poboczu bijac sie po lbie i mamroczac pod nosem 'debil, debil...' ;)
surfing on the waves of sound...

Awatar użytkownika
Nobody
Swój
Swój

Post autor: Nobody » 15 lipca 2013, 15:54

Samochodem nie wyprzedzam między dwoma pasami ruchu. Zachowanie na motocyklu a na 4 kółkach to inna bajka. W moim moto nie widze tyle w trzepocących lusterkach co w samochodzie. Do tego prowadzenie grupy 1 raz w życiu to była głupota. Chętnie o tym porozmawiam na żywo..

Awatar użytkownika
polly
GP
GP

Post autor: polly » 15 lipca 2013, 15:56

west pisze:Kazdemu sie zdarza wywinac jakiegos sztosa na drodze. Moj kask doznal wiekszych obrazen od moich piesci niz od czegos innego. Pare razy juz stalem na poboczu bijac sie po lbie i mamroczac pod nosem 'debil, debil...' ;)
i tym optymistycznym akcentem możemy zakończyć tutaj, tę dyskusję ;). Na żywo możemy dokończyć.
Nobody pisze:Samochodem nie wyprzedzam między dwoma pasami ruchu. Zachowanie na motocyklu a na 4 kółkach to inna bajka. W moim moto nie widze tyle w trzepocących lusterkach co w samochodzie. Do tego prowadzenie grupy 1 raz w życiu to była głupota. Chętnie o tym porozmawiam na żywo..
Ja nie mówię o żadnym wyprzedzaniu, a o zajechaniu drogi zapi!@#$lającemu lewym pasem samochodowi...

p.s. to lepiej zmień lusterka, bo ja już wtedy miałem czarny scenariusz przed oczami...

Awatar użytkownika
Grzes_ext
GP
GP
Imię: Grzesiek
Sprzęt: B12S, CBR 600 F4i
Kontakt:

Post autor: Grzes_ext » 15 lipca 2013, 22:19

Nobody pisze: O ile dobrze widze to nie jest jezdnia jednokierunkowa tylko droga dwukierunkowa z 2 pasami ruchu w każdym z kierunków oddzielona pasem zieleni.
Stary nie chce Cię całkiem mieszać z błotem więc postaram się być delikatny i odniosę się tylko do tej jednej ( z wielu ) głupoty którą napisałeś. Powyżej zaprzeczenie samego siebie albo całkowite niezrozumienie o czym piszesz ! Jezdnia jest częścią drogi."Droga to wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi (ścieżki) dla pieszych lub drogi (ścieżki) dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych... " A więc jest to droga dwukierunkowa z dwoma jezdniami jednokierunkowymi. Jeśli czegoś nie wiesz to zanim podejmiesz dyskusję lepiej najpierw sprawdź w internecie żeby gafy nie popełnić... Widocznie te wykłady weekendowe z OESie nie takie "cud miód" skoro z PODSTAWAMI u Ciebie kiepsko. Mam nadzieję, że praktykę umiesz lepiej ( powodzenia na wolnym slalomie ;) )
Co do filmiku to motocyklista mógł poczuć się zirytowany - lecz zapomniał o bardzo ważnej sprawie. Na motocyklu nie warto wdawać się w jakieś gierki, przepychanki czy potyczki bo nie ważne kogo jet wina, bo skutek ( jak widać na filmiku ) jest jeden, że to zawsze motocyklista i tak będzie bardziej poszkodowany. Mógł sobie wyprzedzić i pojechać w siną dal w spokoju. Ale nie, jemu się zachciało nauczek udzielać to sam jedną dostał :P
Na Olejaka Nie Ma Cwaniaka !!!

ODPOWIEDZ