Kategoria prawa jazdy B dla motocykli o poj. 125 ccm (AT)

Rozmowy na temat moto-tekstow i przepisow PoRD

Moderatorzy: Qcyk, WS

Awatar użytkownika
BigBoyKR
KGP 200
KGP 200
Imię: Radek
Sprzęt: Od 250 do 1500 ;)
Kontakt:

Re: Kategoria prawa jazdy B dla motocykli o poj. 125 ccm (AT

Post autor: BigBoyKR » 11 maja 2014, 17:23

Zgadzam się Dawid. Jak.. nie wiem. Na pewno by to pomogło rozwinąć sie motocyklizmowi w Polsce.
http://bigboykr.blogspot.com/ się uzupełnia..

KroM
Przyjaciel
Przyjaciel
Sprzęt: duzy

Post autor: KroM » 17 maja 2014, 11:17

Dużo szumu a wprowadzenie tego przepisu niewiele zmieni- może oprócz słupka poparcia dla miłosiernych rządzących.

Dzieciaki dalej będą mogły jeździć tylko na 50tkach a dorośli z prawem jazdy B spokojnie poradzą sobie ze 125 jeśli do tej pory mogli jeździć na 50tkach.

Nie przewiduje, że przez ten przepis przybędzie skuterów, bo różnica w pojemności nie jest tak istotna przy takim zakupie. Jak ktoś chce jeździć to już teraz kupuje 50tke. Nie sądzę, że te dodatkowe 75cm3 sprawi że nagle pojawi się masa napaleńców na nocniki.

Awatar użytkownika
NyNeK
KGP 160
KGP 160
Imię: Dominik
Sprzęt: Xl 1000, CR 250

Post autor: NyNeK » 17 maja 2014, 12:51

Bicie piany.
Niektóre posty niosą przesłanie, że posiadanie prawka kat A czyni owych posiadaczy lepszymi ludźmi o wręcz niezwykłych umiejętnościach.
Osobiście znam kilka osób, które mają uprawnienia, a choćby ze względu na swoje zdrowie nie powinni się nawet zbliżać do małego skutera.
Jak ktoś ma "smykałkę" to jest w stanie w pięć minut ogarnąć nawet duże moto bez jakiegokolwiek kursu. Jak Martyna wyżej napisała to np. mój kurs na A wyglądał tak " tam jest simson proszę sobie wziąść i pojeździć po ósemce.... tak, tak Simson 50 cm. Później na egzaminie pięć minut mi zajęło skapnięcie się, że Suzuki GN 250 nie odpali na rozłożonej stopce, a mój pierwszy wyjazd na miasto miał miejsce na wspomnianym już egzaminacyjnym Suzuki.

Awatar użytkownika
viper
KGP 300
KGP 300
Imię: Bartek
Sprzęt: F650ST
Kontakt:

Post autor: viper » 17 maja 2014, 15:17

Macie problemy ciekaw jestem ile osób na kurs kat A jeździło już swoim moto. I czegoż to was na tym kursie takiego uczyli czego nie było na kat B bo o ile pamiętam to teoria była praktycznie identyczna a w jeździe zmieniło się tylko to że zamiast samochodu prowadziło się motocykl. Ktoś kto 3 lata jeździ samochodem raczej zna przepisy które z tego co pamiętam są dość podobne dla jedno i dwu śladów. Osobiście jestem jak najbardziej za tym żeby ludzie z B mogli jeździć na jednośladach.
www.foto-zocha.pl www.faktoriaslopnice.pl

fuksja

Post autor: fuksja » 17 maja 2014, 15:26

Niepoważna ustawa. Nie powinna przejść.

Osoba mająca kat.B nawet 20 lat nie może i nie powinna wsiadać na jakikolwiek motocykl bez kursu na A.
koniec kropka.
Przepisy drogowe są te same dla obu kierowców : motocyklisty i kierowcy samochodu osobowego.
Sprzęt , który ma prowadzić - zupełnie inny.

Awatar użytkownika
BigBoyKR
KGP 200
KGP 200
Imię: Radek
Sprzęt: Od 250 do 1500 ;)
Kontakt:

Post autor: BigBoyKR » 17 maja 2014, 15:39

Fuksja, rower też się prowadzi inaczej niż pojazd a prawka nie trzeba. I też rowerem można zrobić krzywdę innym - a obecnie motorowerem poniżej 50cm3 też.
http://bigboykr.blogspot.com/ się uzupełnia..

Awatar użytkownika
Kłopotek
Przyjaciel
Przyjaciel
Imię: Marcin
Sprzęt: GSR 600 k8

Post autor: Kłopotek » 17 maja 2014, 15:47

Nie porównuj 50ccm do chocby CBR600RR bo to ja porównywać kota domowego do tygrysa bengalskiego
(almost) nothing else matters :D

Awatar użytkownika
Abek
Kandydat
Kandydat
Sprzęt: GSX1300R Hayabusa

Post autor: Abek » 17 maja 2014, 15:50

Hmm tak szczerze to ja nie widzę większej róźnicy między skuterem o pojemności 50ccm i 125ccm (z automatem i przynajmniej na początku blokadą do 11 kW) jak pokombinujesz to i 50 pojedzie 100km/h a będzie na niej siedział dzieciak. A niektórzy to gadają tak, jakby to skuter sam jeździł a nie kierowca. No bez jaj. Sami się przed sobą przyznajcie, ilu z Was kiedykolwiek jechało bez prawa jazdy A, C itp.? Czy jeżdżąc na co dzień samochodem ale nie mając prawa jazdy na motocykl ktoś jest gorszym kierowca? Ja nie proszę o to, żeby takie dane wpisywać tutaj i kręcić na siebie bat... Sam na dużym parkingu wsiadłem w autobus i po 10 minutach wychodzenia i sprawdzania ile mam jeszcze miejsca ogarnąłem na tyle, że czuł bym się pewnie jadąc drogą (byle by nie trzeba było koperty robić ;) )
Przepis, który ma wejść a nie wszedł nie dopuszcza każdego, do prowadzenia tylko trzeba mieć to prawko kat. B przynajmniej 3 lata (?).
Wypadki? Były, są i będą, więcej motocykli, skuterów, samochodów itp to więcej wypadków. Logiczne. I jeżeli ktoś ma mieć wypadek (odpukać) to niech już ma te uprawnienia, dzięki którym działa AC, OC i NNW. Bez żadnych uprawnień wjedzie w Ciebie ktoś i potem "radź se sam" albo ciągaj kogoś po sądach. Skutery są coraz popularniejsze i zaczynają powoli zajmować miejsce rowerów. Jeszcze 15 lat i zrobią nam się tutaj drugie Włochy. Im szybciej wzrośnie świadomość zarówno po stronie dwóch jak i 4 kółek tym szybciej będzie bezpieczniej.
Żyje! Dobrze mi z tym

Awatar użytkownika
NyNeK
KGP 160
KGP 160
Imię: Dominik
Sprzęt: Xl 1000, CR 250

Post autor: NyNeK » 17 maja 2014, 16:26

fuksja pisze:Niepoważna ustawa. Nie powinna przejść.

Osoba mająca kat.B nawet 20 lat nie może i nie powinna wsiadać na jakikolwiek motocykl bez kursu na A.
koniec kropka.
Przepisy drogowe są te same dla obu kierowców : motocyklisty i kierowcy samochodu osobowego.
Samochody też są różne!
Fuksja idąc Twoim tokiem myślenia to należałoby wyodrębnić osobne kategorie na samochody z manualną skrzynią i na posiadające automat.
Przecież całkiem na innej zasadzie działają. Na kat B można jeździć np. małym seiciento i dużym busem, chyba też są różnice ?
Fakty są takie, że łatwiej jest prowadzić skuter niż jakikolwiek samochód, jestem w stanie wręcz rzec, że jest to łatwiejsze niż jazda rowerem.

Naprawdę Twoja duma i wyjątkowość nie ucierpi na tym, ze kilku Twoich sąsiadów będzie pomykało na 125. :lolsign:

Awatar użytkownika
Abek
Kandydat
Kandydat
Sprzęt: GSX1300R Hayabusa

Post autor: Abek » 17 maja 2014, 17:41

należałoby wyodrębnić osobne kategorie na samochody z manualną skrzynią i na posiadające automat
Odejdę trochę od tematu. Jeżeli prawko robiłeś na samochodzie z automatyczną skrzynią biegów to kat B uzyskujesz z adnotacja, że możesz jezdzić jedynie automatami. Chyba, że coś się w ostatnim czasie w tym temacie zmieniło.

Co do całej Twojej argumentacji zgadzam się :)
Żyje! Dobrze mi z tym

Awatar użytkownika
Filip67
KGP 300
KGP 300
Imię: Szczęsny
Sprzęt: Honda Deauville
Kontakt:

Post autor: Filip67 » 17 maja 2014, 22:11

Wielkie brawa dla ustawodawcy, a szczególnie dla posłów PSL - to oni zapoczątkowali ten pomysł :)

Nareszcie ktoś dał szansę obywatelom tego kraju decydowania o sobie :) - każdy kto ma prawko B przez 3 lata i tak więcej potrafi niż przeciętny rowerzysta mający 18 lat :)

Jeszcze raz brawo - liberalizm górą :)))))
Ups, V-max naprawdę powoduje uśmiech na twarzy....

jerryk
KGP 200
KGP 200
Sprzęt: Skuter 125
Kontakt:

Post autor: jerryk » 17 maja 2014, 22:41

Filip, możesz jaśniej? Najlepiej z własnego doświadczenia. pliss

Awatar użytkownika
polly
GP
GP
Sprzęt: sózócki

Post autor: polly » 18 maja 2014, 01:02

Abek pisze:
należałoby wyodrębnić osobne kategorie na samochody z manualną skrzynią i na posiadające automat
Odejdę trochę od tematu. Jeżeli prawko robiłeś na samochodzie z automatyczną skrzynią biegów to kat B uzyskujesz z adnotacja, że możesz jezdzić jedynie automatami. Chyba, że coś się w ostatnim czasie w tym temacie zmieniło.

Co do całej Twojej argumentacji zgadzam się :)
Nic się nie zmieniło. Można uzyskać prawo jazdy kat. B, tylko na automat.

Nynkowi raczej chodziło o sztywny podział - jeździsz tym albo tym. Dobrze zrozumiałem?
na co koni kupa, jak kierowca dupa?

Awatar użytkownika
Rudy
KGP 80
KGP 80
Imię: Kuba
Sprzęt: Suzuki gsx-r K3

Post autor: Rudy » 18 maja 2014, 07:13

fuksja pisze:Niepoważna ustawa. Nie powinna przejść.

koniec kropka.
Fuksji chyba chodzi o to ze teraz kazdy sasiad jadacy po bulki bedzie ja wyprzedzal :P, a co do tematu to niewprowadzenie tego przepisu bylo by glupota. Jedyna rzecz jaka mnie martwi to tak jak pisal:
Abek pisze: Jeszcze 15 lat i zrobią nam się tutaj drugie Włochy.
Nie wiem jak Ciebie ale mnie to wcale nie cieszy i pewnie niekogo kto kiedykolwiek jezdzil we wloszech np ;)

Awatar użytkownika
Martyna
KGP 200
KGP 200
Imię: Martyna
Sprzęt: różne :P

Post autor: Martyna » 18 maja 2014, 07:58

NyNeK pisze: ...Naprawdę Twoja duma i wyjątkowość nie ucierpi na tym, ze kilku Twoich sąsiadów będzie pomykało na 125. :lolsign:
Haha, dokładnie takie samo mam wrażenie, że niektórym przepis się nie podoba głównie dlatego, bo skrycie boją się, że przestaną być już tak bardzo "elitarni"... :terefere:

ODPOWIEDZ