Kategoria prawa jazdy B dla motocykli o poj. 125 ccm (AT)

Rozmowy na temat moto-tekstow i przepisow PoRD

Moderatorzy: Qcyk, WS

jerryk
KGP 200
KGP 200
Sprzęt: Skuter 125
Kontakt:

Re: Kategoria prawa jazdy B dla motocykli o poj. 125 ccm (AT

Post autor: jerryk » 23 maja 2014, 11:44

mario_orcus pisze:
NyNeK pisze:
Sierdiukov pisze:
NyNeK pisze:Każdy polaczek za granicą przelicza na złotówki.
Kolego szanujmy się, wystarczy że za granicą tak mówią o nas z pogardą. Mówiąc tak dajesz świadectwo o samym sobie również.
Przyjacielu, ale takie stwierdzenie samo się nie wzięło. Przykre ale prawdziwe. :lolsign:
Bracie, przykre ale prawdziwe jest to, że myślisz stereotypami i umyka Ci z pola widzenia człowiek, który nie jest tak jednowymiarowy jak wynika z "obiegowych opinii".
Zapewne nie uważasz za prawdziwe uproszczenia "motocyklista=debil-dawca", dlaczego więc tak łatwo przypinasz łatkę każdemu Polakowi, który mieszka i pracuje za granicą?
... i jak zwykle.zaczął się poważny temat a skończyło na d...pie Marynie :lol:

Awatar użytkownika
Filip67
KGP 300
KGP 300
Imię: Szczęsny
Sprzęt: Honda Deauville
Kontakt:

Post autor: Filip67 » 23 maja 2014, 11:52

WS jak miło czytać Twoje poglądy - mało kto czuje w czym leży problem.

Egzamin na prawko powinien być jak najprostszy, a budowanie świadomości, że warto umieć zanim wyjedziesz na ulicę przy równoczesnej pewności nieuchronnej kary, to podstawy. Reszta to już niuanse :)

Dziś w Polsce jest źle dlatego, że samo posiadanie prawka powoduje przeświadczenie u większości użytkowników o nieomylności i mistrzostwie w kierowaniu.
Prawie żaden kierowca nie podnosi świadomie umiejętności - zbyt mało jest szkoleń doskonalenia technik jazdy po otrzymaniu prawka. Tzn zbyt mała jest świadomość że należy to robić i dodatkowo zbyt często pobłażamy złym kierowcom.
Ups, V-max naprawdę powoduje uśmiech na twarzy....

Awatar użytkownika
Clover
Znajomy
Imię: Aneta
Sprzęt: w planach

Post autor: Clover » 25 maja 2014, 22:00

Ja tam się w sumie będę cieszyć jak to wejdzie w życie. O ile wejdzie, bo to jeszcze musi przejść przez łapki senatu i prezydenta..
Tylko rzeczywiście wolałabym żeby dorzucili do tego manuale + kurs. Jak ktoś ma sprawne szare komórki to i bez nałożonego obowiązku zgłosi się na jakieś przeszkolenie, ale jak mi dzień w dzień dzidują na sportach przed sklepem ile wlezie, a na opalonej skórze powiewa t-shirt + szorty to ja szczerze powątpiewam w stan techniczny tych szarych komórek...
Bardziej mnie niepokoi fragment o "zniesieniu obowiązku uczestniczenia w prowadzonych przez ośrodki szkolenia kierowców kursach teoretycznych przygotowujących do egzaminu".
I tak w wielu miejscach się do tego zbytnio nie przykładali, a teraz to już w ogóle 'hulaj dusza'.
Szkoda, bo z tego co pamiętam kurs pierwszej pomocy był wliczany w część teoretyczną i nawet jeśli ktoś go przerabiał pięć razy - szósty nie zaszkodzi.
Marzyło mi się coś w stylu yamahy ybr250 na pierwsze moto, ale i tak zamierzałam doczekać do wieku uprawniającego do A. Żeby bez sensu nie płacić dwa razy skoro tak czy inaczej miałabym zdawać na pojemności dużo większej niż chcę dosiadać na dzień dobry [ :klnie: ].
Jeśli wcześniej pojawiłaby się opcja zakupu 125 - świetnie! Więcej czasu do nauki. :)

Awatar użytkownika
Grzes_ext
GP
GP
Imię: Grzesiek
Sprzęt: B12S, CBR 600 F4i
Kontakt:

Post autor: Grzes_ext » 27 maja 2014, 10:29

Ciekawe czy to zdarzenie coś zmieni sprawę.
http://www.lublin112.pl/ul-hutnicza-zde ... sant-foto/
Na Olejaka Nie Ma Cwaniaka !!!

Awatar użytkownika
NyNeK
KGP 160
KGP 160
Imię: Dominik
Sprzęt: Xl 1000, CR 250

Post autor: NyNeK » 27 maja 2014, 10:40

Grzes_ext pisze:Ciekawe czy to zdarzenie coś zmieni sprawę.

Pewnie nie rzadko Wy instruktorzy macie dylemat, czy kursant już jest gotowy do jazdy po mieście ?
Podejrzewam, że pojawiają się "orły" których nawet po 40 godzinach na drogę publiczną nie sposób wpuścić.
Grzesiu oświeć mnie, czy zdarzyło ci się kogoś odesłać do domu z kursu i poradzić aby zmienił hobby dla swojego dobra !

Awatar użytkownika
WS
mod
mod
Imię: Wojtek
Sprzęt: 1K7, WR450F
Kontakt:

Post autor: WS » 27 maja 2014, 11:39

Grzes_ext pisze:Ciekawe czy to zdarzenie coś zmieni sprawę.
Jak dla mnie to niestety potwierdza moje opinie o durnocie aktualnych przepisow...
Gdyby bylo "po staremu" jezdzilby zapewne 250tka i nic by sobie nie zrobil :(, po kursie (jesli odpowiedzialny w miare) kupilby jakas "500", gdyby mu tak sobie szlo i by sie bal to pewnie cos mniejszego
A w obecnej wersji? Mogl robic na mniejszym (A1/A2), ale oznacza to za chwile powtorke calego kursu i egzaminu zeby miec pelne A. Wiec ludzie wybieraja A z oszczednosci (i trudno im sie dziwic)

zreszta pare dni temu bylo
Clover pisze:Marzyło mi się coś w stylu yamahy ybr250 na pierwsze moto, ale i tak zamierzałam doczekać do wieku uprawniającego do A. Żeby bez sensu nie płacić dwa razy skoro tak czy inaczej miałabym zdawać na pojemności dużo większej niż chcę dosiadać na dzień dobry [ :klnie: ].
Jeśli wcześniej pojawiłaby się opcja zakupu 125 - świetnie! Więcej czasu do nauki. :)
Jak napisalem wczesniej dla mnie idealem by bylo, zeby A1, A2 "zmienialy sie" na wyzsze kategorie po np. osiagnieciu odpowiedniego wieku, albo po 1-2 latach... wtedy ma to jakis sens
WS

Awatar użytkownika
Grzes_ext
GP
GP
Imię: Grzesiek
Sprzęt: B12S, CBR 600 F4i
Kontakt:

Post autor: Grzes_ext » 27 maja 2014, 13:43

NyNeK Nikt nie jedzie na miasto, póki nie ogarnia zadań na placu, jest bezpieczny i panuje nad motocyklem. Sa ludzie, którzy wyjeździli więcej niż nawet te przytoczone 40 godzin ale w końcu się nauczyli i śmigają dziś bardzo fajnie.... a co najważniejsze bezpiecznie :) Czy ja kogoś odesłałem z kwitem ?? Nie, nigdy ! Ja wierze w ludzi i nawet jak komuś idzie kiepsko i miałby cały jeden sezon się uczyć to w końcu da radę ! Albo sam zrezygnuję :P Ale ja nikomu nie powiedziałem nic typu: " Nie nadajesz się. Idź do domu i kop piłką o stodołę." Nawet przyznam się, że lubię ciężkie przypadki, tym bardziej czuje się "misję" instruktora ;)
WS pisze:Jak napisalem wczesniej dla mnie idealem by bylo, zeby A1, A2 "zmienialy sie" na wyzsze kategorie po np. osiagnieciu odpowiedniego wieku, albo po 1-2 latach... wtedy ma to jakis sens
No i w końcu się rozumiemy. Zgadzam się z Tobą w 100% w tej kwestii !! Bo jak ktoś przyjdzie po roku nawet czy dwóch z A2 na A to co kurde taki ma robić na kursie ?? Trzeba jakieś ekstra ćwiczenia wymysleć na "gimnastykę" żeby się nie zanudził na śmierć bidny na tym kursie.... Przypominam tylko, że obecnie A2 nie zdaje się na "czymś mniejszym" tylko również na Gladiusie ale z ograniczoną mocą do 47,5 KM ale moment obrotowy nadal bardzo wysoki !! Więc różnicy praktycznie nie ma. A nawet pokuszę się o stwierdzenie A = A2 przynajmniej w KrK.
K*rwa WELCOME TO POLAND ;)
Na Olejaka Nie Ma Cwaniaka !!!

Awatar użytkownika
hajdas
KGP 80
KGP 80
Imię: Łukasz
Sprzęt: Ortopedyczny
Kontakt:

Post autor: hajdas » 27 maja 2014, 13:47

Poznałem przypadek gdzie dziewczyna (forumowiczka) zdawała A2 na placu motocyklem do kat. A bo nikt nie zauważył że zły dostała :lolsign:

Awatar użytkownika
marcin_92
Kandydat
Kandydat
Imię: Marcin
Sprzęt: Kawasaki ER5
Kontakt:

Post autor: marcin_92 » 27 maja 2014, 17:08

No i w końcu się rozumiemy. Zgadzam się z Tobą w 100% w tej kwestii !! Bo jak ktoś przyjdzie po roku nawet czy dwóch z A2 na A to co kurde taki ma robić na kursie ?? Trzeba jakieś ekstra ćwiczenia wymysleć na "gimnastykę" żeby się nie zanudził na śmierć bidny na tym kursie....
Miejmy nadzieje że ktoś pójdzie po rozum do głowy i to się zmieni w najbliższym czasie. Bo jakoś nie mam ochoty robić całego kursu od nowa na A, a 4 lata czekać na odpowiedni wiek tym bardziej nie chciałem :)

Awatar użytkownika
andre
KGP 45
KGP 45
Imię: Andrzej
Sprzęt: BMW R1100RT
Kontakt:

Post autor: andre » 27 maja 2014, 20:22

Jak ktoś ma się zabić to nawet na wrotkach tego dokona :)
dzisiaj na skrzyżowaniu jadący z naprzeciwka instruktor na motocyklu skręcił w lewo zajeżdżając mi drogę i wymuszając pierwszeństwo przejazdu (ja skręcałem w prawo), a za nim majestatycznie wykonał ten sam manewr kursant. Do kursanta nie mam pretensji bo się uczy (tylko dlaczego złych zachowań??) :)

Awatar użytkownika
Marcellus
KGP 300
KGP 300
Imię: Marceli
Sprzęt: szypki
Kontakt:

Post autor: Marcellus » 9 czerwca 2014, 14:06

http://www.scigacz.pl/Prawo,jazdy,kat,B ... 23574.html

"Prawo jazdy kat. B także na manualne skrzynie biegów?"

To będzie wesoło, jak ktoś kto z jednośladem miał do czynienia tylko na rowerze wskoczy na coś pokroju odblokowanej RS 125 ....

Niech rząd odrazu z tą nowelizacją podniesie budżet w NFZ ...
Gloria victis; www.motocorde.pl

Awatar użytkownika
andre
KGP 45
KGP 45
Imię: Andrzej
Sprzęt: BMW R1100RT
Kontakt:

Post autor: andre » 9 czerwca 2014, 19:23

Marcellus pisze: To będzie wesoło, jak ktoś kto z jednośladem miał do czynienia tylko na rowerze wskoczy na coś pokroju odblokowanej RS 125 ....

Niech rząd odrazu z tą nowelizacją podniesie budżet w NFZ ...
Nie ma co drzeć szat. Jak kupiłem pierwszą 750-tkę (od zrobienia prawa jazdy ileś tam lat wcześniej nie jeździłem na moto) to wykupiłem jazdy w Nauce Jazdy i potrenowałem na parkingu. Potem dopiero odważyłem się wsiąść na nowo zakupiony sprzęt, ale i tak "włosy na grzbiecie miałem zjeżone" przez następne kilka tygodni jazdy :) A jak ktoś jest kozak to nawet na 50-tce się zabije na pierwszym zakręcie. Generalnie popieram zmiany gdyż przynajmniej ludzie z kat. B będą w miarę znali przepisy i zasady ruchu drogowego.

Awatar użytkownika
Sierdiukov
Przyjaciel
Przyjaciel
Imię: Michał
Sprzęt: Afryka CRF1000

Post autor: Sierdiukov » 9 czerwca 2014, 21:55

andre pisze:Generalnie popieram zmiany gdyż przynajmniej ludzie z kat. B będą w miarę znali przepisy i zasady ruchu drogowego.
Czekaj czekaj... nie łapię związku...

EDIT: Ok, załapałem. Chodziło Ci o to, że w przeciwieństwie do ludzi bez kat B - ci z prawem jazdy będą chociaż znali przepisy. Wcześniej zrozumiałem, że cała sytuacja jakoś zmusi "B-ekowiczów" to przypomnienia sobie przepisów.

Awatar użytkownika
Genem
KGP 160
KGP 160
Imię: Artur
Sprzęt: Suzuki SV650s k6

Post autor: Genem » 9 czerwca 2014, 22:13

chodzilo chyba o to, ze lepszy kierowca z kat. B na 125 z manualem niz skuterkiem na dowod bez zadnego prawka z czym sie zgadzam :)
Cala sytuacja ma plusy i minusy jednak, pewnie okaze sie dopiero w praktyce co z tego wyjdzie.
Yamaha XV 125 Virago > Suzuki SV650s k6

Awatar użytkownika
Iwantcookie
KGP 160
KGP 160
Imię: Kamil
Sprzęt: HH

Post autor: Iwantcookie » 10 czerwca 2014, 08:47

Odkładając na bok wszelkie kontrowersje i nieścisłości w przepisach (np. to, że 125'tka 125'tce nie równa) jedno można śmiało powiedzieć - z każdym b-ekowcem przesiadającym się na 2oo korki będą coraz mniejsze, miejsca do parkowania coraz więcej, a może nawet diesli rozsyłających zasłonę dymną na drogach mniej;)
"Błyszczy się na słońcu motur !"

ODPOWIEDZ