Wyprzedzanie - jaki mandat???

Rozmowy na temat moto-tekstow i przepisow PoRD

Moderatorzy: Qcyk, WS

Awatar użytkownika
Ezechiel
GP
GP
Imię: Wojtek
Sprzęt: Gix ;)

Wyprzedzanie - jaki mandat???

Post autor: Ezechiel » 21 marca 2015, 00:12

Witam,

Przeglądając internety z nudów znalazłem filmik gdzie facet wyprzedza i dostaje kilka mandatów na raz.
Wyobraźmy sobie sytuację: Mamy znak zakaz wyprzedzania i zazwyczaj tuż za nim podwójna ciągła. Gdybym został zatrzymany to jaki byłby mandat? Gość z filmiku dostał dwa. Jeden za znak zakaz wyprzedzania, a drugi za ciągłą. A czy nie powinien dostać jednego mandatu?

Weźmy sytuację bardziej hardcorową. Skrzyżowanie, przejście dla pieszych, podwójna ciągła. I nagle wyprzedzamy. Czy w takim przypadku również dostanę 3 mandaty? Czy może jeden po prostu za wyprzedzanie na skrzyżowaniu?

Zwracam się do znawców prawa. Jak to jest?

Komentarze w stylu "trzeba jeździć przepisowo", "a jakby na tym skrzyżowaniu były dzieci" bardzo proszę zachować dla siebie.

Pozdrawiam ;)

Awatar użytkownika
Marcellus
KGP 300
KGP 300
Imię: Marceli
Sprzęt: szypki
Kontakt:

Re: Wyprzedzanie - jaki mandat???

Post autor: Marcellus » 21 marca 2015, 00:16

Ezechiel pisze:Weźmy sytuację bardziej hardcorową. Skrzyżowanie, przejście dla pieszych, podwójna ciągła. I nagle wyprzedzamy.
Kiedyś za takie wykroczenia + prędkość policjant mi sumował ...
Gloria victis; www.motocorde.pl

Awatar użytkownika
Ezechiel
GP
GP

Post autor: Ezechiel » 21 marca 2015, 00:25

Wyczytałem przed chwilą na jakimś innym forum, że w przypadku wyprzedzania na ciągłej poprzedzonej znakiem zakaz wyprzedzania faktycznie dostaje się dwa mandaty. Trochę dziwne ale cóż.

Ale przyszła mi do głowy jeszcze jedna sytuacja. Wyprzedzam na przerywanej i nagle pojawia się ciągła. Kończę manewr wyprzedzania już na ciągłej? Dostaję mandat za przejechanie przez ciągłą? Pomijamy tu znaki, prędkości itp.

Awatar użytkownika
WS
mod
mod
Sprzęt: 1K7, WR450F
Kontakt:

Post autor: WS » 21 marca 2015, 00:53

Ezechiel pisze:Wyczytałem przed chwilą na jakimś innym forum, że w przypadku wyprzedzania na ciągłej poprzedzonej znakiem zakaz wyprzedzania faktycznie dostaje się dwa mandaty. Trochę dziwne ale cóż.
Punkty sie sumuja, mandaty maja maks. limit
Sa to dwa oddzielne wykroczenia - wyprzedzanie i przejechanie ciaglej...

Ezechiel pisze:Ale przyszła mi do głowy jeszcze jedna sytuacja. Wyprzedzam na przerywanej i nagle pojawia się ciągła. Kończę manewr wyprzedzania już na ciągłej? Dostaję mandat za przejechanie przez ciągłą? Pomijamy tu znaki, prędkości itp.
Dostajesz, ale formalnie podchodzac do tego jest zakaz przejezdzania(najezdzania) ciaglej. Gdybys tym lewym pasem pojechal do jej konca i zjechal dopiero na przerywanej, to powinno byc OK ;) tylko trzeba miec sporo czasu (i kasy) na sady ;)
WS

jerryk
KGP 200
KGP 200
Sprzęt: Skuter 125
Kontakt:

Post autor: jerryk » 21 marca 2015, 09:11

Wyprzedzać możesz, nie przekraczając ciągłej, wtedy jeden mandat. Za przekroczenie, drugi. Sama ciągła, nie zabrania wyprzedzania. Zabrania się jej przekraczania i najeżdżania.
Z tym ominięciem ciągłej, to dobre pytanie. Sam się kiedyś nad tym zastanawiałem, jaka by mogła być interpretacja sądu.

Awatar użytkownika
andre
KGP 45
KGP 45
Imię: Andrzej
Sprzęt: BMW R1100RT
Kontakt:

Post autor: andre » 21 marca 2015, 19:44

jerryk pisze:Z tym ominięciem ciągłej, to dobre pytanie. Sam się kiedyś nad tym zastanawiałem, jaka by mogła być interpretacja sądu.
Linia ciągła zwykle jest przed miejscami niebezpiecznymi (np. zakręty, skrzyżowania, przejścia dla pieszych). Jak przejedziesz odcinek omijając linię ciągłą po pasie dla przeciwnego kierunku ruchu to prawdopodobnie policja zakwalifikowałaby to jako sprowadzenie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a mniemam, że sąd byłby tego samego zdania.

jerryk
KGP 200
KGP 200
Sprzęt: Skuter 125
Kontakt:

Post autor: jerryk » 21 marca 2015, 21:57

Tego mi tłumaczyć nie musisz. Zastanawiam się tylko nad dosłowną interpretacją, tego zapisu. Jeżeli brać to z tej strony, to już tak jasne to nie jest. Oczywiście, nie można przyjąć mandatu od policjanta. To musi rozstrzygać sąd i pewnie wyżej niż druga instancja

MotoBear
Przyjaciel
Przyjaciel
Imię: Misiek
Sprzęt: DL 650 AK8 black

Post autor: MotoBear » 22 marca 2015, 09:56

Myślę ze pasowałoby to tak interpretować , że:

1. masz obowiązek jechać prawą stroną więc ominięcie tej linii z lewej to osobne wykroczenie
2. manewr masz zaplanować i wykonać tak żeby wrócić na swój pas ruchu przed linią ciągłą,
3. przekroczyć linię ciągłą możesz "na legalu" wyłącznie w przypadku przekraczania linii P3, która pozwala wrócić na "swój" pas, ( nie pozwala na to natomiast linia P4).

a już zupełnie osobną sprawą jest ostatnimi czasy surowe ( moim zdaniem słuszne ) piętnowanie wyprzedzania przed przejściami dla pieszych - 2 i więcej pasów ( 99% poprzedza właśnie linia ciągła )
..... bo Moi nie czytają Panie Dyrektorze....

Awatar użytkownika
Abek
Kandydat
Kandydat
Imię: Bartek
Sprzęt: GSX1300R Hayabusa

Post autor: Abek » 22 marca 2015, 10:45

Zawsze możesz powiedzieć, że jadąc motocyklem wszystkie pojazdy przed Tobą są wolnobieżne ;)
Żyje! Dobrze mi z tym

Awatar użytkownika
Ezechiel
GP
GP

Post autor: Ezechiel » 22 marca 2015, 11:02

No trzeba przyznać Panowie, że sprawa może być skomplikowana. Nie ma jednoznacznej interpretacji i tu wg mnie tkwi problem. Jeden dostanie mandat za jedno wykroczenie, a drugiemu zabiorą prawko bo stwarzał jakieś tam zagrożenie. A teraz wg internetów staje się taka praktyka coraz bardziej popularna. Miejmy nadzieję, że kiedyś prawo będzie bardziej jednoznaczne. Teraz pozostaje jeździć przepisowo albo mieć oczy dookoła głowy - jeśli wiecie o co mi chodzi.

Pozdro i szerokości ;)

Jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości dotyczące wyprzedzania, linii ciągłych to zachęcam do kontynuowania tematu ;)

Awatar użytkownika
andre
KGP 45
KGP 45
Imię: Andrzej
Sprzęt: BMW R1100RT
Kontakt:

Post autor: andre » 22 marca 2015, 20:27

Abek pisze:Zawsze możesz powiedzieć, że jadąc motocyklem wszystkie pojazdy przed Tobą są wolnobieżne ;)
no i poplułem ekran :lolsign: myślę, że i policja mogłaby opluć po takim stwierdzeniu motonity deskę rozdzielczą w samochodzie

ODPOWIEDZ