Strona 1 z 1

Wyprzedzanie - jaki mandat???

: 21 marca 2015, 00:12
autor: Ezechiel
Witam,

Przeglądając internety z nudów znalazłem filmik gdzie facet wyprzedza i dostaje kilka mandatów na raz.
Wyobraźmy sobie sytuację: Mamy znak zakaz wyprzedzania i zazwyczaj tuż za nim podwójna ciągła. Gdybym został zatrzymany to jaki byłby mandat? Gość z filmiku dostał dwa. Jeden za znak zakaz wyprzedzania, a drugi za ciągłą. A czy nie powinien dostać jednego mandatu?

Weźmy sytuację bardziej hardcorową. Skrzyżowanie, przejście dla pieszych, podwójna ciągła. I nagle wyprzedzamy. Czy w takim przypadku również dostanę 3 mandaty? Czy może jeden po prostu za wyprzedzanie na skrzyżowaniu?

Zwracam się do znawców prawa. Jak to jest?

Komentarze w stylu "trzeba jeździć przepisowo", "a jakby na tym skrzyżowaniu były dzieci" bardzo proszę zachować dla siebie.

Pozdrawiam ;)

Re: Wyprzedzanie - jaki mandat???

: 21 marca 2015, 00:16
autor: Marcellus
Ezechiel pisze:Weźmy sytuację bardziej hardcorową. Skrzyżowanie, przejście dla pieszych, podwójna ciągła. I nagle wyprzedzamy.
Kiedyś za takie wykroczenia + prędkość policjant mi sumował ...

Re: Wyprzedzanie - jaki mandat???

: 21 marca 2015, 00:25
autor: Ezechiel
Wyczytałem przed chwilą na jakimś innym forum, że w przypadku wyprzedzania na ciągłej poprzedzonej znakiem zakaz wyprzedzania faktycznie dostaje się dwa mandaty. Trochę dziwne ale cóż.

Ale przyszła mi do głowy jeszcze jedna sytuacja. Wyprzedzam na przerywanej i nagle pojawia się ciągła. Kończę manewr wyprzedzania już na ciągłej? Dostaję mandat za przejechanie przez ciągłą? Pomijamy tu znaki, prędkości itp.

Re: Wyprzedzanie - jaki mandat???

: 21 marca 2015, 00:53
autor: WS
Ezechiel pisze:Wyczytałem przed chwilą na jakimś innym forum, że w przypadku wyprzedzania na ciągłej poprzedzonej znakiem zakaz wyprzedzania faktycznie dostaje się dwa mandaty. Trochę dziwne ale cóż.
Punkty sie sumuja, mandaty maja maks. limit
Sa to dwa oddzielne wykroczenia - wyprzedzanie i przejechanie ciaglej...

Ezechiel pisze:Ale przyszła mi do głowy jeszcze jedna sytuacja. Wyprzedzam na przerywanej i nagle pojawia się ciągła. Kończę manewr wyprzedzania już na ciągłej? Dostaję mandat za przejechanie przez ciągłą? Pomijamy tu znaki, prędkości itp.
Dostajesz, ale formalnie podchodzac do tego jest zakaz przejezdzania(najezdzania) ciaglej. Gdybys tym lewym pasem pojechal do jej konca i zjechal dopiero na przerywanej, to powinno byc OK ;) tylko trzeba miec sporo czasu (i kasy) na sady ;)

Re: Wyprzedzanie - jaki mandat???

: 21 marca 2015, 09:11
autor: jerryk
Wyprzedzać możesz, nie przekraczając ciągłej, wtedy jeden mandat. Za przekroczenie, drugi. Sama ciągła, nie zabrania wyprzedzania. Zabrania się jej przekraczania i najeżdżania.
Z tym ominięciem ciągłej, to dobre pytanie. Sam się kiedyś nad tym zastanawiałem, jaka by mogła być interpretacja sądu.

Re: Wyprzedzanie - jaki mandat???

: 21 marca 2015, 19:44
autor: andre
jerryk pisze:Z tym ominięciem ciągłej, to dobre pytanie. Sam się kiedyś nad tym zastanawiałem, jaka by mogła być interpretacja sądu.
Linia ciągła zwykle jest przed miejscami niebezpiecznymi (np. zakręty, skrzyżowania, przejścia dla pieszych). Jak przejedziesz odcinek omijając linię ciągłą po pasie dla przeciwnego kierunku ruchu to prawdopodobnie policja zakwalifikowałaby to jako sprowadzenie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a mniemam, że sąd byłby tego samego zdania.

Re: Wyprzedzanie - jaki mandat???

: 21 marca 2015, 21:57
autor: jerryk
Tego mi tłumaczyć nie musisz. Zastanawiam się tylko nad dosłowną interpretacją, tego zapisu. Jeżeli brać to z tej strony, to już tak jasne to nie jest. Oczywiście, nie można przyjąć mandatu od policjanta. To musi rozstrzygać sąd i pewnie wyżej niż druga instancja

Re: Wyprzedzanie - jaki mandat???

: 22 marca 2015, 09:56
autor: MotoBear
Myślę ze pasowałoby to tak interpretować , że:

1. masz obowiązek jechać prawą stroną więc ominięcie tej linii z lewej to osobne wykroczenie
2. manewr masz zaplanować i wykonać tak żeby wrócić na swój pas ruchu przed linią ciągłą,
3. przekroczyć linię ciągłą możesz "na legalu" wyłącznie w przypadku przekraczania linii P3, która pozwala wrócić na "swój" pas, ( nie pozwala na to natomiast linia P4).


a już zupełnie osobną sprawą jest ostatnimi czasy surowe ( moim zdaniem słuszne ) piętnowanie wyprzedzania przed przejściami dla pieszych - 2 i więcej pasów ( 99% poprzedza właśnie linia ciągła )

Re: Wyprzedzanie - jaki mandat???

: 22 marca 2015, 10:45
autor: Abek
Zawsze możesz powiedzieć, że jadąc motocyklem wszystkie pojazdy przed Tobą są wolnobieżne ;)

Re: Wyprzedzanie - jaki mandat???

: 22 marca 2015, 11:02
autor: Ezechiel
No trzeba przyznać Panowie, że sprawa może być skomplikowana. Nie ma jednoznacznej interpretacji i tu wg mnie tkwi problem. Jeden dostanie mandat za jedno wykroczenie, a drugiemu zabiorą prawko bo stwarzał jakieś tam zagrożenie. A teraz wg internetów staje się taka praktyka coraz bardziej popularna. Miejmy nadzieję, że kiedyś prawo będzie bardziej jednoznaczne. Teraz pozostaje jeździć przepisowo albo mieć oczy dookoła głowy - jeśli wiecie o co mi chodzi.

Pozdro i szerokości ;)

Jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości dotyczące wyprzedzania, linii ciągłych to zachęcam do kontynuowania tematu ;)

Re: Wyprzedzanie - jaki mandat???

: 22 marca 2015, 20:27
autor: andre
Abek pisze:Zawsze możesz powiedzieć, że jadąc motocyklem wszystkie pojazdy przed Tobą są wolnobieżne ;)
no i poplułem ekran :lolsign: myślę, że i policja mogłaby opluć po takim stwierdzeniu motonity deskę rozdzielczą w samochodzie